Friday, April 15, 2016

Nowy regulamin urzędowania prokuratury wchodzi w życie


Przełożony sprawdzi przygotowanie i poziom wystąpień prokuratora przed sądem.

Prokuratura przechodzi reorganizację. Nowy regulamin urzędowania właśnie wchodzi w życie. Powstała już Prokuratura Krajowa i regionalne; tworzone są wydziały zamiejscowe Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej; w okręgach i rejonach trwa tworzenie wydziałów.

Nowy regulamin ma 73 strony i ustala nowy porządek w prokuraturach. Przesądzono w nim, że prokurator ma obowiązek na polecenie przełożonego wykonywać również czynności, które nie należą do jego obowiązków oraz pracować po godzinach.
Prokuratury znajdą się pod nadzorem zwierzchnim i wewnętrznym. Ten drugi oznacza kontrolę przez przełożonego obciążenia i wydajności pracy; żądanie relacji o przebiegu czynności w poszczególnych sprawach; kontrolę poziomu pracy i sprawdzanie przygotowania i poziomu wystąpień przed sądem. Zwierzchni nadzór służbowy ma z kolei polegać na: systematycznym zbieraniu i analizowaniu materiałów (w tym statystyki) na temat kierunków i dynamiki przestępczości oraz opracowanie i wdrażanie metodyki prowadzenia postępowań w danej kategorii spraw.

Nowa ustawa o prokuraturze wprowadziła możliwość wydawania poleceń i wytycznych, którymi przełożony może zmienić decyzję prokuratora prowadzącego konkretną sprawę. W regulaminie przesądzono, jak ma to wyglądać. Zmieniający decyzję informuje o tym prokuratora krajowego. Jeśli to on zmienił decyzję, informacja musi dotrzeć do prokuratora generalnego. Z kolei kiedy przydzielona prokuratorowi sprawa jest mu odbierana i przekazywana do innego referatu, informacja o tym musi zostać dołączona do akt sprawy.

Od kwietnia dyżury w jednostkach pełnić mają wszyscy prokuratorzy. Włączeni w nie zostaną nie tylko prokuratorzy z rejonu, ale i okręgu oraz regionu. W rozprawach w sądzie mają uczestniczyć prokuratorzy-autorzy aktów oskarżenia. Taka zasada obowiązuje już teraz. Odstępstwo od niej jest możliwe tylko wyjątkowo i nie może stać się normą. Dopasowaniem prokuratorów do wokand spraw toczących się w sądach zajmą się kierownicy jednostek.

Jeśli w trakcie postępowania przygotowawczego wyjdzie na jaw, że przestępstwo mógł popełnić prokurator lub sędzia, powiadamia się o tym wydział spraw wewnętrznych PK. Ten zdecyduje, czy sprawę przejmie czy nie. Mają bowiem do niego trafiać sprawy najpoważniejsze. Z założenia będzie to wydział powołany do ścigania przestępstw o szczególnie wysokim stopniu społecznej szkodliwości z uwagi na ewentualnych sprawców, których głównym zadaniem powinno być strzeżenie praworządności, a więc sędziów, prokuratorów i asesorów.

W nowym regulaminie sporo miejsca poświęcono tworzeniu obowiązkowych referatów dla każdego prokuratora. Nieważne, czy jest wizytatorem, rzecznikiem dyscyplinarnym, rzecznikiem prasowym czy kierownikiem szkolenia – sprawy prowadzić musi. Obciążenie może być mniejsze, ale prowadzenie czynności, zdaniem autorów regulaminu, to podstawa.
Strony internetowe prokuratur zostaną ujednolicone, a to oznacza, że mają być do siebie podobne. I to zarówno od strony graficznej i kolejności zawartych na nich informacji, jak i zakresu merytorycznego i informacyjnego.

Każdy obywatel, który wejdzie na stronę internetową prokuratury, musi znaleźć na niej podstawowe informacje: godziny jej urzędowania, dokładny adres, informację o możliwości złożenia skargi lub wniosku również za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej.


No comments:

Post a Comment