Михайло Демків
Навмисне вчора нічого не написав з приводу невеселих новин, які привезла українська делегація із зустрічі з представниками компанії на конференції eCommerce Trends у Варшаві. Спробував для себе без зайвих емоцій зрозуміти, в чому тут річ.
Як я вже писав раніше, вважаю прихід компанії в Україну, якщо такий все ж відбудеться, досить суттєвою перемогою. Наявність опції "отримати кошти" дозволить не лише спростити життя людям, які отримують перекази від рідних чи оплату за виконану роботу (переважно в галузі АйТі), а й створити так звану точку росту (й надходження валюти в країну) за рахунок експорту послуг закордон (переклади, написання статей, офісна робота тощо).
Найпопулярніші міфи/пояснення, чому не виходить:
1. Україна нікого не цікавить. Із тої самої категорії, що й "безвізовий режим нам ніколи не світить бо всі виїдуть". Одним словом - абсолютний нонсенс. Так, номінальний ВВП на душу населення в нас є в районі 2 тисяч доларів, та й за обсягом населення ми не Індія чи Китай. Тим не менше, Україна - досить помітна на економічній карті світі, особливо, якщо зважати на те, в яких країнах є доступною опція отримувати та зберігати на рахунку кошти. Ботсвана, Коста Ріка, Сальвадор, улюблений всіма Гондурас, Лесото, Кенія, Маврикій, Мозамбік та Венесуела - чудові країни, але за обсягами економіки - співставні або менші за Україну. В той же час Нігерія, яка переважає нас за населенням вчетверо, а за обсягом економіки – вп’ятеро, знаходиться в тій же категорії, що й ми – лише відправка платежів.
2. Для компанії наш ринок – мізерний. По суті – продовження попередньої тези. Обсяг переказів в Україну через системи переказів типу Western Union в минулому році становив 2.5 млрд доларів. Експорт ІТ галузі порахувати важче, але за тими, оцінками, які я бачив, це ще 2.5 млрд. Плюс потенційний ріст від експорту інших послуг, про які я говорив вище. За розрахунками J.P. Morgan, PayPal, в середньому, отримує трохи більше 3% від загальної суми проведених трансакцій. До прикладу, Пейпал в Росії, де компанія має ліцензію Центрального банку, за 2015 рік заробив менше 90 млн доларів комісійного доходу.
3. Люті нацбанківці в силу природженої вредності або з корисливих мотивів блокують всі потуги іноземної компанії зайти в Україну. Теза для тих, хто не вірить двом попереднім міфам, теж, на мій погляд не є вірною. НБУ за попередній рік здійснив декілька кроків назустріч міжнародним платіжним системам, внісши зміни в існуючу регуляторку. Тай сама поїздка представника Нацбанку такого високого рівня на зустріч свідчить про серйозність намірів.
Гадаю, основаною причиною, чому за 17 років, які існує компанія, не відбулось повноцінного приходу компанії в Україну – м’яко кажучи, не ідеальне правове поле та ризиковість країни. Нажаль, нас все ще сприймають як досить таки дику країну. І хоч це, мені хочеться вірити, вже давно не так, мало було зроблено, щоб переконати зовнішній світ в цьому.
В тій ж самі Нігерії, де рівень онлайн шахрайства дуже високий (хто не отримував листи з пропозицією розділити спадок нігерійського принца?) питання заходу PayPal в країну теж стоїть дуже гостро. Нігерійці зібрали безліч підписів під петиціями, але віз і нині там.
Я щирю вірю, що українцям вдасться таки дотиснути це питання – це буде значним вкладом в покращення іміджу країни та ще однією цеглиною розбудови вітчизняної економіки.
Для довідки
-- Перелік країн, де та на яких умовах працює PayPal. Цифри трошки відрізняються, від тих, які приводить Ілля за рахунок країн ЄС, які, так розумію в групі Local Currency пораховані як одна. Плюс дані на 1 травня.
-- Перелік країн, де та на яких умовах працює PayPal. Цифри трошки відрізняються, від тих, які приводить Ілля за рахунок країн ЄС, які, так розумію в групі Local Currency пораховані як одна. Плюс дані на 1 травня.
-- Стаття про результати поїздки Ilia Kenigshtein та Vladyslav Rashkovan у Варшаву
http://ain.ua/2016/03/03/636162
http://ain.ua/2016/03/03/636162
-- Дані щодо діяльності в Україні у 2015 році систем переказу коштів, створених резидентами та нерезидентами
http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article…
http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article…
-- Результати Пейпал в Росії, де компанія має ліцензію Центрального банку.
http://www.cbr.ru/credit/coinfo.asp?id=512021244
http://www.cbr.ru/credit/coinfo.asp?id=512021244
No comments:
Post a Comment