Topics

Tuesday, December 29, 2015

Розуміня права: рух права

Володимир Мачуський

Інтелектуальне марнославство заперечує можливість осягнення дійсності, проголошує обмеженість знання і створює наукову оману - рhanomen права, який приречений на недосяжність і потойбічне існування. 

Так само зоряне небо для недосвідченого спостерігача видається застиглим, а самі зірки нерухомими, але спостерігач не може зупинити рух зірок, так і рhanomen права не може зупинити руху права як nomen – вічно рухливого, реального і розумно дійсного.

Рух права зумовлює можливість перебування права в трьох станах: загальності, особливості і окремості. Право як загальність або ідея це взагалі право і відповідає на питання “що” (причина). Право як особливість це дія права – правове регулювання і юридична визначеність і відповідає на питання “як” (дія). Право як окремість це мета права – правопорядок і відповідає на питання “навіщо” (мета). 


Рух права здійснюється від загального через особливе до окремого і таким чином ідея права через правове регулювання  втілюється у правопорядку.

Правове регулювання як юридична визначеність є зумовлене усвідомленням ідеї права суспільством і полягає у встановленні зобов’язання, заборони чи дозволу або законом (нормативно-правовим актом) або рішенням суду (судовий прецедент). 

Відмінності між нормативно-правовим актом (загальні приписи) і судовим прецедентом (індивідуальні приписи) не впливають ні на їх сутність як позитивність, ні на їх однакову кінцеву мету, так як різниця між законом і рішенням суду полягає тільки у напрямку руху права.  

Закон опосередковує рух права від ідеї через правову норму до конкретних відносин, а рішення суду навпаки визначає рух права від конкретних відносин через норму права до ідеї права. Таким чином, закон і рішення суду є двома частинами одного цілого - правового регулювання.


Рух права не обмежується одностороннім рухом від права через правове регулювання до правопорядку.  Зворотній рух права здійснюється від особи як окремості через суб’єкт права як особливості до правової особи як загальності, оскільки правопорядок як окремість для права є одночасно загальністю для особи.

Розуміння права: традиція, виклики, перспективи

Розуміння права: особа

No comments:

Post a Comment